Kosatce

25. listopadu 2009 v 20:10 | Elsička |  Príroda (kvety, stromy)
Kosatce
Není myslím na světě člověka, který by si při vyslovení názvu kosatec nedokázal vybavit, o čem je řeč. Tato nádherná květina patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejpěstovanější. Pokud by chtěl kosatce někdo rozdělit úplně do všech skupin, asi by se k absolutnímu roztřídění nedostal. Šlechtitelé na celém světě neustále vytvářejí nové a nové odrůdy. Základní rozdělení je ale jasné - jsou to dvě skupinykosatce25_small.JPG, 10 kBkosatce33_small.JPG, 9 kB. První mají název Iris - ty se pěstují nejvíce a když půjdete kolem zahrad či květinových záhonů - určitě v každé jich uvidíte určitě několik. Jedná se o velkokvěté kosatce a jejich barevná rozlišnost a rozmanitost nemá myslím žádných hranic. Nejnovější odrůdy potřebují ale náročné podmínky (slunné stanoviště, kvalitní půdu a dobrou výživu) - takže časem začnou stále méně a méně kvést. A tak se většinou udrží jen ty nejodolnější, což ale neznamená - že by to mělo vliv na krásu jejich květů. Za dobu, co kosatce sleduji nemohu říci, že by byl jakýkoliv druh škaredý. Velkokvěté kosatce se dělí ještě na vysoké, střední a nízké. Každý si myslím vybere tu svou výšku a tu svou barvu.
Druhá skupina má název Limniris. Ta má květy mnohem menší a jejich listy jsou úzké a trávovité, většinou převyšují květy. Milují vlhké půdy a někdy mají rády i vysloveně bahno. Z mé zkušenosti bych řekl, že jejich krása vyplývá právě s toho, že jsou jejich květy zakomponovány mezi listy, které tak pohledově převažují. Tím vytváří dojem, že jsou spíše krásně kvetoucí traviny. Když se zakomponují v blízkosti jezírka či vodní plochy, působí navíc uklidňujícím dojmem. Jsou vysoké většinou do jednoho metru. Barevná rozmanitost květů není tak široká, jako je u velkokvětých (nejčastěji jsou modré, bílé a růžové).
V žádném případě bych nemohl určit, který z druhů je krásnější. Oba mají své kouzlo a dokáží v člověku vyvolat pocit krásna a pohody. Kosatce se množí nejčastěji dělením, ale dají se množit i semenem. Své obrázky jsem nafotil v Botanické zahradě v Praze - Tróji a doporučuji všem, aby se tam zašli podívat. A to nejen kvůli kosatcům. Je tam krásně a klidně tam strávíte celý den. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama