Listopad 2009

Marihuana

25. listopadu 2009 v 20:13 | Elsičkaaa..muhahaaa |  Príroda (kvety, stromy)
Marihuana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédieUsušené šišky konopy
List konopy
Konope


Marihuana je mäkká droga zložená z usušených a rozomletých listov, plodov alebo kvetov konopy (Cannabis sp.). Najdôležitejšou účinnou látkou je δ-9-tetrahydrokanabinol (THC), ktorý tvorí cca 1 % rastliny.


Kosatce

25. listopadu 2009 v 20:10 | Elsička |  Príroda (kvety, stromy)
Kosatce
Není myslím na světě člověka, který by si při vyslovení názvu kosatec nedokázal vybavit, o čem je řeč. Tato nádherná květina patří mezi vůbec nejoblíbenější a nejpěstovanější. Pokud by chtěl kosatce někdo rozdělit úplně do všech skupin, asi by se k absolutnímu roztřídění nedostal. Šlechtitelé na celém světě neustále vytvářejí nové a nové odrůdy. Základní rozdělení je ale jasné - jsou to dvě skupinykosatce25_small.JPG, 10 kBkosatce33_small.JPG, 9 kB. První mají název Iris - ty se pěstují nejvíce a když půjdete kolem zahrad či květinových záhonů - určitě v každé jich uvidíte určitě několik. Jedná se o velkokvěté kosatce a jejich barevná rozlišnost a rozmanitost nemá myslím žádných hranic. Nejnovější odrůdy potřebují ale náročné podmínky (slunné stanoviště, kvalitní půdu a dobrou výživu) - takže časem začnou stále méně a méně kvést. A tak se většinou udrží jen ty nejodolnější, což ale neznamená - že by to mělo vliv na krásu jejich květů. Za dobu, co kosatce sleduji nemohu říci, že by byl jakýkoliv druh škaredý. Velkokvěté kosatce se dělí ještě na vysoké, střední a nízké. Každý si myslím vybere tu svou výšku a tu svou barvu.
Druhá skupina má název Limniris. Ta má květy mnohem menší a jejich listy jsou úzké a trávovité, většinou převyšují květy. Milují vlhké půdy a někdy mají rády i vysloveně bahno. Z mé zkušenosti bych řekl, že jejich krása vyplývá právě s toho, že jsou jejich květy zakomponovány mezi listy, které tak pohledově převažují. Tím vytváří dojem, že jsou spíše krásně kvetoucí traviny. Když se zakomponují v blízkosti jezírka či vodní plochy, působí navíc uklidňujícím dojmem. Jsou vysoké většinou do jednoho metru. Barevná rozmanitost květů není tak široká, jako je u velkokvětých (nejčastěji jsou modré, bílé a růžové).
V žádném případě bych nemohl určit, který z druhů je krásnější. Oba mají své kouzlo a dokáží v člověku vyvolat pocit krásna a pohody. Kosatce se množí nejčastěji dělením, ale dají se množit i semenem. Své obrázky jsem nafotil v Botanické zahradě v Praze - Tróji a doporučuji všem, aby se tam zašli podívat. A to nejen kvůli kosatcům. Je tam krásně a klidně tam strávíte celý den.Kosatec, Iris

25. listopadu 2009 v 17:44 | Elsa |  Príroda (kvety, stromy)
Iris neboli kosatec je jedna z mála květin, která se může pochlubit širokou škálou barev svých květů. Vzpomeneme-li si na jakoukoliv barvu duhy, květ kosatce tuto barvu ponese. Právě jeho latinské jméno Iris má svůj původ u antické bohyně duhy.
Kosatce jsou velmi oblíbenou květinou dnes, stejně jako ve starověku, kdy byly spolu s liliemi
a růžemi dokonce ozdobou zámeckých zahrad.

Domnelá sloboda, Farebný kalendár, Pohľad cez okno, Maska života

24. listopadu 2009 v 19:47 | Elsa |  Moje keci

niekolko mojcih..ehm...výtvorov...
keby niekto pociťoval totálne nepochopitelnú túžbu dať to nekde na svoj blog abo stránku abo nedajbože niekde uverejnit...(to by musel byt fest blby...bo to moje one je štipek divné)
tak len zo zdrojom...uverejňovat (akože by ste to priniesli nekde ako svoje dielo...chapeme sa??..ne??..ani ja tomu nechapem) už vobec nee...
chapeme??..asi nee...proste kto mi to ukradne dostane do držky...radšej si vypytajte suhlas keby ste to kceli kdesi dat..(hoci nepochopim asi nikoho komu sa to bee lubit natolko že to bee kcet nekam dat)...okej už držim hubu...pod perex na vlastne nebezpečenstvo (a tento divny dlhy pokec patri pri šetkych ehm..vytvoroch v tejto rubrike hej??)
Elsička...


Sokol...asi...proste nejaký dravý vták...

4. listopadu 2009 v 21:18 | Elsička |  Zvieratá
obrázky obrázky samé obázky....ked to je najlahsie:D:D...ale nee..zacnem byt zodpovedna:D:D:...uz len to ze ja a zodpovedna nejde do kopy...mno mam rozpozerany serial...Dead Like Me...tak som zaneprazdnena...a k tomu ten ústav zvaný gympel...mno tak...
Elsička

Kosatka...ehm...Willy?

4. listopadu 2009 v 21:15 | Elsa |  Zvieratá

Medveďko

4. listopadu 2009 v 21:14 | Elsa |  Zvieratá

Leopard

4. listopadu 2009 v 21:12 | Elsa |  Zvieratá

Levy

4. listopadu 2009 v 21:09 | Elsa |  Zvieratá
budú dalšie..Elsička slubuje..:)

Tigre- obrázky

4. listopadu 2009 v 21:07 | Elsa |  Zvieratá

Hellsing- recenzia

4. listopadu 2009 v 21:04 | Elsa |  Anime
hellsing2.gif
Kdysi jsem přečetla kapitolu Hellsingu a hned jsem přešla k něčemu jinému. Nezaujalo mě to přiznávám. Po nějaké době, když jsem se chtěla kouknout na něco nového a brouzdala jsem po volných downloadech, narazila jsem na Hellsinga. Nic víc, že jde o dílo obdivované všemi možnými a poskytující dostatek krvavých scén, jsem o něm nevěděla.
Tak si stáhnu první episodu a uvidim, říkala jsem si. Má to jenom třináct dílů to je nic. Pche…už jen po shlédnutí openingu mi začalo docházet, že třináct je nehorázně málo! Tak, tak…netrvalo dlouho a Hellsing si mě získal.
hellsing3.gifJestli něco na anime miluju, tak to jsou dobře vykreslené charaktery. Pokud postavám nevěřim jejich osud, tak je to špatný. To je taky jeden z důvodů proč si tak cením dílka Naruto. V němž jsou postavy napsány přímo bravurně. Možná je to jen můj pocit, ale upír AlucarD, novopečená upírka Viktoria i odměřená Integra mě zkrátka přesvědčili, abych s nimi soucítila a dokázala jsem si tak užít každou chvilku.
A co vlastně staví Hellsinga na výsluní mezi klasiku Anime? Především zřejmě to, že tohle dílko si samo drží laťku poměrně vysoko. Už třeba jen po grafické stránce, v čemž je Hellsing mimochodem přesně můj šálek kávy,hellsing4.gif příliš totiž nemusím takový ten bishonenovský styl ala angel sanctuary, ačkoli někdy mám nálady i na taková dílka. Každopádně někdo může animaci Hellsinga označit za "zeZápadnělou", ale já bych se tomu označení zas tolik nebránila. Podle mě je to očividný záměr.
Vždyť celé dílo se odehrává v Londýně a už i samotný soundtrack je na hony vzdálený klasickému J-popu. Což, když už jsme u toho soundtracku, není nijak na škodu a já osobně souhlasím s tím, že je Hudba Hellsingu označována za jeden z nejpovedenějších OST. V samotném příběhu neruší a nikdo se vám nebude smát, když si tenhle soundtrack občas pustíte jen tak. Jak říkám kvalitka.
hellsing5.gifPokud jde o příběh…hmm…tak tady bych dokázala najít jednu výtku. Jako nezasvěcený divák sice všechno pochopíte a jakés takés vysvětlení se vám dostane. Ovšem najdou se situace, kdyby jste očekávali nějaké bližší seznámení, ale toho se vám nedostane. Na druhou stranu i toto se dá brát jako výhoda. Taková ta drobná iritace a nenaplněná touha po vědění vás pak žene dál s pocitem, zdravé zvědavosti a neutuchajícího zájmu.
Příběh se točí kolem organizace Hellsing, zabývající se likvidací upírů, kteří už po staletí žijí mezi námi a holdují naší krvi. Mezi lidmi a upíry byla ovšem donedávna "celkem" rovnováha. Upíři měli úroveň i svojí hrdost. Problémem se ovšem začínal stávathellsing7.gif rapidní výskyt mladých, neukázněných upírů postrádající jakoukoli sebeúctu, či náznak hrdosti. Navíc bylo zjištěno, že tihle upíři se nestali upíry normálním způsobem, ale za použití organického čipu, který způsobí rozklad buněk a stejný efekt, jako by vás vysál upír. Počet těchhle delikventů už dal ovšem náznaky vědět dokonce i doposud nevědomostí ukolébanému lidstvu, jejichž klidný spánek se Organizace Hellsing snažila v tajnosti chránit. Hellsing má ovšem jedno tajné eso. Organizace likvidující upíry má totiž ve svých službách toho nejlepšího zabijáka upírů. Kdo jiný by mohl lépe rozumět upírům, než upír sám?
hellsing6.gifZkrátka, Hellsing se lehce dostal do předních příček mého anime žebříčku (A ani v těch světových nijak nepokulhává). Proto mi nezbývá než toto dílko doporučit. Rozhodně bych řekla, že stojí za shlédnutí. Pak už je na vás jestli pro vás bude pouhých třináct dílů plus, nebo mínus.
V současné době existují i dvě OVA díly, shrnující děj prvních několika epizod. Jedná se o novější pojetí striktněji držící se manga předlohy.Tiger pásavý ussurijský

4. listopadu 2009 v 20:42 | Elsa |  Zvieratá

Tiger pásavý ussurijský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hrob svetlušiek- recenzia

4. listopadu 2009 v 19:13 | Elsa |  Anime

Zbohom chrobáčikom, zbohom muškám

Hrob svetlušiek. Réžia: Isao Takahata. Japonsko, 1988.

Hrob svetlušiek
Hrob svetlušiek 1
Hrob svetlušiek 2
Hrob svetlušiek 3
Hrob svetlušiek 4
Ostatne sme si spomínali, že príchod veľkého Totora do kín nebol práve najjednoduchší. Ktorému filmu sa teda podarilo ohroziť samotného vládcu lesa? Niektorým z vás je už možno známe, že druhým prelomovým filmom roku 1988 sa stala dráma Hrob svetlušiek. Za touto snímkou stojí ďalší významný predstaviteľ štúdia Ghibli - Isao Takahata.
Začať recenziu slovom "dojímavý" by sa dalo považovať (prinajlepšom!) za morálne znehodnotenie celého filmu. Nie, nebol dojímavý. Pod týmto slovom si človek automaticky predstaví slzy a úsmev po záverečných titulkoch. A to rozhodne nie je to, čo vám Hrob svetlušiek ponúkne.
Ponúkne príbeh dvoch detí. Začína vo chvíli, keď sa dedinou rozoznieva výstraha, upozorňujúca obyvateľov na blížiace sa nebezpečenstvo v podobe amerických lietadiel. Druhá svetová vojna sa tak v prvom momente stáva niečím väčším ako len akčným prostredím, pretože ozveny výbuchov a plaču sa vám v mysli budú ozývať počas celého filmu.
Súrodenci Seita a štvorročná Secuko to nemajú ľahké, ale kto to v štyridsiatych rokoch minulého storočia ľahké mal? Otec námorník bojuje nevedno kde. Matka, ktorá sa stará o deti, má navyše ťažkosti so srdcom. Po útoku na ich domov je už jasné, že toto rozprávočka pred spaním nebude…
Prečo svätojánske mušky umierajú tak skoro?
Opustené deti sú nútené požiadať o pomoc tetu, u ktorej sa načas ubytujú. Kvôli starostiam o sestru však Seita nemá možnosť pracovať. Navyše jeho škola bola zničená, takže celé dni trávi s malou Secuko. To sa tete nepáči a po viacerých výmenách názorov je už chlapcovi jasné, že ich pobyt v jej dome sa kráti.
Ako však prežiť bez domova, keď už aj voda a základné potraviny sú na prídel? Napriek ťažkostiam je chlapec odhodlaný opustiť pohodlné obydlie a spolu so sestričkou nachádzajú nový "domov" v nepoužívanom kryte. Potravín je však čoraz menej a je len otázkou času, kedy nastanú problémy…
Takahatov film čiastočne vychádza zo skutočných udalostí, jeho predobrazom bola totiž novela japonského spisovateľa a textára Akijukiho Nosaku. Nosaka, narodený v roku 1930, prežíval svoju mladosť, rovnako ako filmový Seita, v tieni hrôz druhej svetovej vojny. Adoptívny otec mu zomrel pri bombardovaní, dve sestry postupne na chorobu a hlad. Jeho novela Hrob svetlušiek je v podstate autorovou autobiografiou, hoci značne upravenou.
Zbohom všetkým
Podobne ako vo filme Môj sused Totoro, aj tu sa rozvíja motív silného súrodeneckého puta. Kým v prvom filme bolo ohrozené "len" strachom o chorú mamu, tu sa bratsko-sesterský vzťah prehlbuje až na hranicu, keď sa deti od seba stávajú doslova závislými. Seita pre malé dievčatko predstavuje jediné ohnivko, ktoré ju ešte spája so životom.
Niekomu môže zdať, že Takahata divákom naservíroval len ďalší z uslzených vojnových filmov. A možno ten cynický kritik má v niečom pravdu. Ale hoci sa podobných snímok nakrútia aj milióny, nikdy nebudú len "ďalšími". V roku 2008 sa film dočkal aj hranej verzie, ktorá však, bohužiaľ, Takahatove kvality nedosiahla. Protivojnový odkaz však zostáva.
Hrob svetlušiek (Hotaru no Haka)
Réžia: Isao Takahata
Scenár: Isao Takahata, Akijuki Nosaka (predloha)
Žáner: anime, vojnová dráma
Výroba: Japonsko, 1988, 89 min.


ja som tento film nevidela...neviem kde sa da zohnat...ale kcem si ho pozriet uz dlhsiu dobu..vlastne odkedy som sa o nom dozvedela...zdroj tu ...
Elsa